You are currently viewing Wosk samochodowy – jak go wybrać i stosować?

Wosk samochodowy – jak go wybrać i stosować?

Szukając dziś środków ochronnych do lakieru samochodowego, spotkać się możemy z szeroką i bogatą ofertą różnego typu preparatów. Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych z nich należą różnego typu woski. Ich aplikacja nie tylko zwiększa żywotność karoserii, ale również atrakcyjny efekt wizualny związany z jej wygładzeniem i dodatkowym nabłyszczeniem.

Hydrofobowe właściwości wosku sprawiają, że zabrudzenia nie wnikają w głąb lakieru, a na jego powierzchni zauważalny jest efekty kropelkowania różnego typu cieczy.

Typy wosku

Najprościej podzielić woski możemy na twarde i płynne. Te pierwsze stworzone są na bazie wodnej, syntetycznej lub z dodatkiem naturalnych wosków Carnauba. Od składu wosku zależy okres jego trwałości, który wynosić może od 2 tygodni do nawet 12 miesięcy. Woski płynne dostępne są w rozpuszczonej formie w atomizerach ułatwiających aplikację, czesto znaleźć je możemy pod nazwą Quick Detailer.

Aplikacji wosku najczęściej dokonujemy na dokładnie umyty, zdekontaminowany i wysuszony samochód za pomocą specjalnego aplikatora gąbkowego. Są jednak preparaty, które należy nakładać na mokre jeszcze auto, dlatego każdorazowo przed użyciem nowego środka należy szczegółowo zapoznać się z instrukcją jego stosowania.

Czym się kierować przy wyborze wosku?

W nawigowaniu po bogatej ofercie wosków samochodowych dostępnych dziś na rynku pomocnych może okazać się kilka wskazówek:

  • twarde woski dają trwalszy efekt,
  • odcień wosku powinien być dobrany do koloru karoserii – jasny do jasnej, ciemny do ciemnej,
  • przed zakupem porównaj wydajność preparatów, ponieważ może się ona znacząco różnić,
  • wybierz środek łatwy w aplikacji – czas potrzebny na nałożenie wosku to min. godzina dla wosku twardego i ok. 15-20 minut dla Quick Detailera,
  • zwróć uwagę na domieszki poprawiające parametry powłoki np. cząsteczki ceramiczne.

Zwracając uwagę na te kwestie możesz bardziej świadomie i trafnie wybrać produkt, który odpowiada Twoim oczekiwaniom. Łatwiejsza aplikacja wiązać się będzie zazwyczaj z krótszą żywotnością preparatu, zaś większy wysiłek włożony w aplikację skutkować będzie jego większą trwałością.

Jak nałożyć wosk krok po kroku

Jak już wspomniano dokładny przebieg procesu aplikacji wosku może się nieco różnić w zależności od wybranego preparatu i każdorazowo należy trzymać się załączonej instrukcji, jednak jest kilka uniwersalnych zasad, których należy przestrzegać podczas jego nakładania.

  • starannie przygotuj powierzchnię – umyj, zdekontaminuj, wysusz i odtłuść lakier,
  • wybierz miejsce wewnątrz budynku np. garaż lub parking podziemny, aby ograniczyć ilość osiadających zanieczyszczeń oraz osłonić samochód przed słońcem,
  • zabezpiecz wcześniej taśmą lub ostrożnie omijaj podczas nakładania elementy pokryte plastikiem takie jak lusterka, zderzaki lub listwy,
  • ruchami krzyżowymi nakładaj niewielkie ilości wosku,
  • nie zostawiaj niedotartego wosku na dłużej niż kilka minut po aplikacji.

JPD Studio – kosmetyka samochodowa Izabelin, Stare Babice

JPD studio to stworzony z pasją warsztat auto detailingowy, którego celem jest świadczenie najwyższej jakości usług. Wieloletnie doświadczenie, staranność, profesjonalizm oraz stale aktualizowana wiedza są dla nas podstawą do zagwarantowania klientom satysfakcji ze zrealizowanych przez nas zleceń. Realizujemy kompleksowe usługi z zakresu kosmetyki samochodowej na wszystkich modelach samochodów. W celu zapoznania z naszą szczegółową ofertą, zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz