You are currently viewing Czyszczenie i zabezpieczenie dywaników samochodowych

Czyszczenie i zabezpieczenie dywaników samochodowych

Dywaniki samochodowe wykonane z materiałów szczególnie narażonych na zabrudzenia, które często wnoszone są na butach. Dywaniki zawsze powinny być pielęgnowane w sposób, dostosowany do typu materiału, z jakiego zostały wykonane. 

Najczęściej występują one w 2 typach:

  • dywaniki gumowe

Najczęściej są używane  w samochodzie w czasie zimy i stanowią doskonałe zabezpieczenie przed wnikaniem wody w wykładziny podłogowe w samochodzie. Do jego czyszczenia można wykorzystać agresywniejszą chemię  niż do welurowych. Zaletą gumy jest to, że nie wchłania tyle zabrudzeń, co materiał. W celu wyczyszczenia powierzchni gumowej stosowany jest preparat APC oraz szczoteczka. Gumę spryskujemy specjalnie przygotowanym roztworem. Po jej oczyszczeniu czyścimy dywanik ściereczką z mikrofibry i osuszamy go. 

  • dywaniki welurowe

Latem najczęściej w samochodach znajdują się dywaniki welurowe. Dywaniki materiałowe wymagają specjalistycznego prania i czyszczenia, ponieważ bardziej zbierają kurz i zabrudzenia. Przed praniem muszą być odkurzone, a następnie wyszczotkowane. Nasi specjaliści w JPD Studio używają do tego celu miękkiej szczotki i odkurzacza.kolejnym krokiem jest zastosowanie odkurzacza piorącego. Zabrudzenia są w ten sposób wysysane, a dywanik zostaje potem osuszony poprzez zastosowanie innej funkcji urządzenia.

Zabezpieczenie dekorów i elementów ozdobnych

Częstym problemem występującym w kokpicie jest to, że elementy lakierowane i gumowane wycierają się  podczas codziennej eksploatacji. Jednym ze sposobów naprawy dekorów jest ich oklejenie,co znacząco poprawia wygląd samochodu. Przy użyciu folii winylowej można zmienić nawet kolor i fakturę elementów wnętrza. W naszym studio dostępne są różne rodzaje folii: matowa, błyszcząca, skonstruowana, “pod skórę”, carbon, metaliczna, zamszowa, złota, z nadrukiem.

Dużą popularnością cieszy się folia carbonowa 3D – taka jaką stosuje się  do oklejania zewnętrznej powierzchni. Świetnie sprawdza się również wewnątrz pojazdu. Winylowa folia 3D idealnie naśladuje strukturę carbonu i  dobrze wygląda we wnętrzach różnych samochodów. Stanowi też praktyczna ochronę, co świetnie zabezpiecza auto, jest też stosunkowo tania. Oklejanie samochodu jest bardzo skutecznym sposobem  na dekorację wnętrza samochodu każdej marki. Można jej użyć nawet do oklejenia drobnych elementów. Zapewnia jednocześnie dekorację i ochronę, a każdą zmianę czy rysę można usunąć bez sladu.

Zabezpieczenie tapicerki materiałowej

Fotele w samochodzie również łatwo ulegają zabrudzeniom, brud wnika w materiał, a potem w znajdującą się pod spodem gąbkę materiału. Za każdym razem, gdy coś wylejemy, niezbędne jest pranie tapicerki. Impregnacja materiałów wewnątrz utrudnia wsiąkanie płynów i fotel tak bardzo się nie zniszczy, gdy zdarzy nam się coś wylać. Impregnat nadaje tapicerce wodoodporność, dzięki któremu rozlana ciecz utrzymuje się w formie kropli na materiale nawet do godziny, zanim zacznie wnikać w materiał. Można dzięki temu usunąć zabrudzenia i uniknąć prania i suszenia.

Przed przystąpieniem do prania  tapicerki trzeba odkurzyć i wytrzepać wszystkie powierzchnie. JPD posiada w swoim wyposażeniu  specjalne odkurzacze,  które za pomocą sprężonego powietrza usuwają zabrudzenia nierozpuszczalne w wodzie. Po wykonaniu próby materiału (rozpoznaniu rodzaju włókna i sprawdzeniu stabilności kolorów) dobieramy odpowiednie rodzaje środków piorących, ich stężenie oraz temperaturę roztworu. 

W następnej kolejności nakładany jest enzymatyczny pre-spray, który rozprowadza się przy pomocy mikrofibry. Dzięki niemu  zabrudzenia wstępnie rozpuszczają się. Wyciągnięte zostają najgłębsze plamy znajdujące się na powierzchni tkaniny, a nawet na gąbce tapicerskiej. Dopiero potem następuje pranie właściwe, które dogłębnie wypłukuje z tapicerki samochodowej rozpuszczony brud za pomocą ekstraktora (urządzenia natryskowo – ssącego). Usuwa to wszystkie osady chemiczne i nie powoduje ponownego brudzenia się wnętrza samochodu, jak przy stosowaniu innych, mniej skutecznych technik. Daje też gwarancję że po wyschnięciu tapicerki nie pojawią się plamy i zacieki.

Ostatnim etapem usługi wykonywanej w JPD Studio Warszawa jest suszenie. Polega ono na dezynfekcji parowej tapicerki przyspieszając w ten sposób odparowywanie wody. W samochodzie umieszczamy dmuchawę, która idealnie wszystko osusza.

Po wykonaniu osuszeniu samochodu umieszczamy w nim generator ozonu, którego funkcja polega na dezynfekcji wnętrza oraz układu klimatyzacji.

Zastosowana technika oraz najwyższej jakości środki piorące zmniejszają namoczenie materiału do minimum. Przy jego wykonaniu w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza, pozostałości wody odparowują samoistnie w ciągu kilku godzin.

Dodaj komentarz